Kas yra rožančius ir kokia jo istorija?

Rožančius arba dar vadinamas rožinis, rožinys – tai meditacinė kartotinė malda, kuri yra skirta Kristaus gyvenimo apmąstymui. Karoliukų vėrinys, kuris naudojamas maldos kalbėjimui taip pat yra vadinamas rožančiumi.

Rožinio maldą sudaro įžanga ir penki slėpiniai. Slėpiniai – tai Jėzaus Kristaus ir Mergelės Marijos gyvenimo įvykiai, kurie yra įamžinti Naujajame Testamente.

Rožančius yra skirtas skaičiuoti maldas krikščionybėje, dievų vardus budizme arba dievo epitetus islame.

Manoma, kad rožančiai atsirado budizme. Šyvos garbintojai atnešdavo jam vėrinius iš 108 šventmedžio vaisių kauliukų. Vėliau tokie vėriniai tapo įrankis maldoms skaičiuoti.

Budistų rožančiai gaminami iš įvairių medžiagų. Tai gali būti ir auksas, ir vaisių sėklos. Iš kokios medžiagos pagamintas rožančius priklauso nuo finansinių galimybių bei rožinio paskirties.

Krikščionybėje pradėtas naudoti rožančius 4 amžiuje, kai Šventasis Pachomas įsteigė pirmąjį vienuolyną. Šv. Pachomas turėjo daug neraštingų mokinių ir pasiekėjų, todėl sugalvojo panaudoti virvę, suraišiotą į tam tikrą skaičių mazgų, kad kiekvienas kasdien galėtų sukalbėti nustatytą skaičių maldų ir nepasimestų, kiek kartų nusilenkti aukščiausiajam. Taigi, virvė su mazgais buvo pirmasis krikščionių rožančius, kuriuo naudojosi katalikų ir stačiatikių vienuoliai.

Šiomis dienomis rožančius naudojasi maldinėje praktikoje. Rožančius padeda pasiekti susikaupimą ir koncentraciją bei užduoda tam tikrą ritmą,  kuris būtinas skaitant Rožinį.

Rožinio skaitymo metu, rožančius pasikrauna šviesa, kuri sklinda iš pirštų galiukų. Įmelstus rožančius galima nešioti ant kaklo, nes jie turi apsauginį poveikį. Paprastai rožančiai būna daromi iš natūralių akmenėlių.

Taigi, rožančiai – tai šventa priemonė, skirta maldoms skaičiuoti. Juose yra daug apsauginės energijos, kuri atsiranda dvasinės praktikos metu. Karoliai išdėstyti ta tvarka, kuri atitinka maldų Rožiniame skaitymo tvarką.

Rožančių bei kitų laidotuvių reikmenų galite įsigyti ir „Lakrimos” parduotuvėje, adresu Kalvarijų g. 67, LT-09318 Vilnius