Kremavimo tradicijos

Paskutinė gyvenimo kelionė. Vargu ar įmanoma jai pasiruošti, net jei tai darytum visą savo gyvenimą. Visgi, norisi, kad kelionė tiek išeinantiems, tiek liekantiems būtų kuo lengvesnė: kad Stikso valtinikas sklandžiai nugabentų į Hadą, kad sužaliuotų medžiu, ar kad Paskutinio Teismo dieną prisikeltų. Nuo to, kuo ir kaip tikime, priklauso mūsų laidojimo papročiai, tačiau ne pati kelionė. Tad, kaip tinkamai ištarti: „Ačiū ir gero kelio“?

Laidojimo papročiai, kaip ir mūsų kultūra, keitėsi ne kartą ir vis dar kinta. Įprastą laidotuvių ceremoniją […]

2019 19 kovo |Naudinga informacija|

Velionio laidojimas: kodėl svarbu šarvoti tris dienas?

Velionio laidojimas: kodėl svarbu šarvoti tris dienas?
Lietuvoje nuo senovės artimųjų netektis buvo skausmingas ir sunkus atsisveikinimo, pamąstymų, gedėjimo laikas, gausiai apipintas įvairių papročių bei tradicinių ritualų. Šiandien tokios tradicijos, kaip velionio nardinimas į vandenį, prausimas, takų barstymas smulkiomis eglišakėmis, namų ir kiemo ruošimas mirusiojo šarvojimui, gausiai dengti stalai, giedotojai, dangstomi veidrodžiai ir laikrodžiai, trijų dienų būdynės, ko gero, jau užmiršti daugumos lietuvių.

Greitas gyvenimo tempas, pamirštos tradicijos ir vertybės šiandien formuoja naujus įpročius – velioniai dažniausiai šarvojami vos vieną dieną, […]

2019 15 sausio |Naudinga informacija|

Užgavėnės

Užgavėnės
Kiekvienais metais vieną dieną tarp vasario 5-osios ir kovo 6-osios švenčiamos Užgavėnės. Tai – žiemos išvarymo bei pavasario prisišaukimo šventė. Įvairios šios šventės variacijos nuo senovės žinomos visoje Europoje. Užgavėnės turi gilias pagoniškas tradicijas, seniau buvo žinomos kaip Ragučio šventė. Įvedus krikščionybę, jos susietos su karališkomis šventėmis – iškart po jos Pelenų diena prasideda Gavėnia, trunkanti iki Velykų. Be to, ir pačių Užgavėnių data priklauso nuo to, kada bus Šv. Velykos.

Manoma, jog šią dieną sočiai pavalgius, sotumas ir stiprumas […]

2018 7 vasario |Religinės šventės|

Grabnyčios

Grabnyčios
Vasario 2 d. visame katalikiškame pasaulyje švenčiamos Grabnyčios. Pagonybės laikais Lietuvoje šią dieną buvo švenčiama Perkūno diena – viena iš keleto per metus, kai buvo meldžiamasi išskirtinai šiam dievui.

Grabnyčios iš kitų švenčių išsiskiria tradiciniu žvakių šventinimu. Jos paprastai vadinamos graudulinėmis ar grabnyčiomis ir esą leidžia apsiginti tiek nuo ligų, tiek nuo audrų. Šventintos žvakės degamos ir užėjus perkūnijai. Kaip ir daugelis lietuvių liaudies švenčių, Perkūno diena – ir burtų metas. Uždegus žvakę stebima, į kurią pusę linksta liepsna. Jei […]

2018 1 vasario |Religinės šventės|

Pusiaužiemis, Šv. Pauliaus atsivertimas

Sausio 25 d. – Pusiaužiemis, Šv. Pauliaus atsivertimas
Sausio 25 d. minimas Pusiaužiemis. Ši šventė dar žinoma kaip Kirmėlinė, Šv. Pauliaus atsivertimas ar Viduržiemis.

Senovės lietuviai tikėjo, kad šią dieną gyvūnai, miegantys žiemos miegu, prabunda ir persiverčia ant kito šono, o gyvatės bei žalčiai į namus šliaužia ragauti valgių. Dėl šios dienos svarbos pagoniškame tikėjime (tai – taškas, nuo kurio realiai ima artėti pavasaris) egzistavo įvairių draudimų. Nebuvo galima važiuoti į mišką, nes parsivežus malkų į namus prišliaužtų gyvačių. Bijantis kandžių, […]

2018 8 sausio |Religinės šventės|

Trys karaliai

Trys Karaliai
Sausio 6 dieną yra minimi Trys Karaliai. Krikščionybėje tai – Kalėdų periodo pabaiga, o pagonys tai laikė saulėgrįžos, žiemos švenčių pabaiga.

Šią dieną po gyvenvietes tradiciškai vaikštinėjo žmonės, persirengę įvairiais gyvūnais. Vyrai neretai rengdavosi senoviškais drabužiais ir imituodavo senovės karius ar net pagonių vaidilas, krivius, kartais nešiodavosi saulės atvaizdą bei krivulę. Persirengėliai lankydavosi sodybose, ten giedodavo bei linkėdavo sėkmės, o mainais už tai prašydavo dovanų bei buvo vaišinami ar kitaip apdovanojami.

Trys Karaliai anksčiau vadinti Krikštais ar Atarašais. Teigiama, kad […]

2018 6 sausio |Religinės šventės|

Kalėdos

Kalėdos
Kalėdos, minimos gruodžio 25-ąją – viena pagrindinių metų švenčių. Jų ištakos itin senos: senovėje tai buvo saulėgrįžos šventė. Paplitus krikščionybei, susimaišė senos ir naujos tradicijos, o ši diena imta švęsti kaip Jėzaus gimimo diena. Kone kiekvienoje šalyje, tarp jų ir Lietuvoje, apstu įvairiausių su Kalėdomis susijusių tradicijų.

Praeityje gruodžio 25-ąją keldavosi anksti, nudengdavo šventą Kūčių stalą. Kalėdos – diena, kai žmonės būdavo susikaupę, stengdavosi būti su šeima ir likti namuose, nedirbdavo. Svarbi šventės dalis – įvairūs palinkėjimai bei sveikinimai antrąją […]

2017 13 gruodžio |Religinės šventės|

Kas yra Kūčios?

Kūčios

Kūčios minimos gruodžio 24-ąją, Kalėdų išvakarėse. Krikščioniškame pasaulyje šią dieną įprastai švenčiamas Jėzaus gimimas, tačiau mūsų šalyje ši šventė yra unikali ir turi gilias tradicijas bei pagonišką kilmę – Saulėgrįžą.

Praeityje Kūčios būdavo didžiulė apeiginė, magiška šventė. Iki jų žmonės stengdavosi užbaigti visus darbus, nes tądien buvo draudžiami įvairūs ūkio darbai – malkų skaldymas, kūlimas. Šios veiklos sukeltas triukšmą esą lemtų audringą vasarą su krušomis. Kūčioms būdingi įvairūs burtai: atliekami įvairūs ritualai su veidrodžiu, vandeniu, o iš po stalo traukiamas […]

2017 3 gruodžio |Religinės šventės|

Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo šventė

Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo šventė
Švč. Mergelės Marijos nekaltasis prasidėjimas minimas gruodžio 8 d.  Šią dieną bažnyčiose vyksta atlaidai. Biblijoje nerašoma apie nekaltą jos prasidėjimą, todėl protestantai nemini šios šventės.

Nekaltasis prasidėjimas įvairiose regionuose buvo pripažintas dar nuo ankstyvosios krikščionybės laikų, I – II a. Nuo pat pirmųjų amžių buvo tikima į visišką Marijos malonę – manoma, kad Mergelė buvo kupina jos ir šventa, taip, kaip ir Ieva iki nuodėmės. Šv. Irenijus teigė, jog jos klusnumas yra tiek jos, tiek […]

2017 12 lapkričio |Religinės šventės|

Vėlinės – mirusiųjų atminimo šventė

Vėlinės – mirusiųjų atminimo šventė. Lapkričio 2-ąją lankomi kapai, juose uždegamos žvakės, prisimenami mirę artimieji. Šiais laikais Vėlinės ir dieną prieš švenčiama Visų šventųjų diena yra praktiškai susiliejusios, todėl kapinėse dažniau lankomasi būtent per pastarąją.

Lietuvoje Vėlinių minėjimas mena dar pagonybės laikus. Tikėta, jog žmogui mirus, nuo kūno atsiskiria vėlė, kuri vėliau lanko artimuosius ir su jais bendrauja. Žmonės manė, kad šios dvasios lankosi ten, kur gyveno, o vizitai ypač dažni gūdaus rudens laikotarpiu.

Vėlinės šiomis dienomis paprastai siejamos su žvakučių […]

2017 5 spalio |Religinės šventės|