Adventas ir jo tradicijos Lietuvoje

Gruodis – tai advento mėnuo, kuris yra ramus ir pilnas susikaupimo bei atveda į didžiąją krikščionių šventę – Kalėdas.

Adventas – tai susikaupimo ir pasiruošimo Kristaus atėjimui į pasaulį metas, kuris trunka beveik mėnesį. Adventas katalikams prasideda ketvirtą sekmadienį prieš Kalėdas.

Advento laikotarpiu katalikai susilaiko nuo triukšmingų pasilinksminimų ir daugiau laiko skiria apmąstymams. Šiais 2018 metais advento pradžia buvo lapkričio 30-oji, o pabaiga – Kūčių vakaras. Šis periodas skirtas fiziniam ir dvasiniai apsivalymui, susikaupimui, ramybei bei taikai. Viena iš advento tradicijų  – nevalgyti nieko pieniško ir mėsiško penktadieniais. Taigi, advento laikotarpiu žmonės atsisako mėsiškų ir pieniškų valgių, susilaiko nuo pasilinksminimų ir kitų pramogų.

Advento tradicijos:

  • Eglės ar pušies šakų vainikas, į kurį įstatomos keturios žvakės, kurios simbolizuoja 4 advento savaites iki gruodžio 25 d. Apvalūs vainikai, pinami iš visžalių augalų, simbolizuoja amžiną gyvenimą ir beribę Dievo meilės prigimtį.
  • Tai krikščionių tradicija per advento laikotarpį tam tikromis dienomis atsisakyti mėsiškų ir pieniškų valgių. Pasninko laikotarpiu galima valgyti tik augalinės kilmės maistą, taip pat žuvį.
  • Advento kalendorius. Dažniausiai po šio kalendoriaus langeliu slepiasi šokoladiniai saldainiai, bet būna įvairiausių advento kalendorių. Daugiasluoksniame kartone iškerpami 24 „stalčiukai“, siuvamos 24 kišenėlės, kurios, priklausomai nuo kalendoriaus, yra pripildomas šventinių žinučių, religinių paveikslėlių, šokoladukų, trumpų istorijų ar žaislų.
  • Per adventą nedera linksmintis, rengti vakarėlius ir šventes. Daug laiko reikia skirti ramiam bendravimui, džiaugsmingų švenčių laukimui.

Adventas tebėra vienas iš svarbiausių laikotarpių per Krikščionių metus. Jis sveikina Kristaus gimimą ir tikintiesiems primena apie jo būsimą sugrįžimą.