Kiek pinigų reikia atidėti laidotuvėms?

Laidotuvės nėra pigus dalykas. Net ir kuklioms laidotuvėms neužtenka valstybės skiriamos vienkartinės pašalpos, todėl žmonės turi turėti santaupų nenumatytiems, nelaimingiems atsitikimams. Valstybės skiriamos pašalpos gali užtekti duobės kasimui ar pigiausiam karstui, tačiau nebeliks nei įkapėms, nei papuošimams, nei šarvojimo salei.

Vilniuje laidotuvės vidutiniškai kainuoja 1000 – 1500 eurų. Tačiau tokios sumos užtenka tik pagrindiniams dalykams – šarvojimo salės nuomai, kūno paruošimui, karstui, duobės kasimui, transporto paslaugoms. Gedulingi pietūs į šią sumą nepatenka. Žmonės pradeda atsisakinėti gedulingų pietų tradicijos, nes nebeturi tam pinigų. Žmogui gedulingi pietūs kainuoja nuo 10 eurų. Taigi, laidojimo paslaugos Vilniuje kainuoja iš ties nemažai.

Didžiausią dalį pinigų sudaro – duobės kasimas. Tai nelengvas, fizinis darbas, kuris atliekamas tiek esant šalčiui, tiek lyjant lietui, tiek šviečiant saulei. Mirusiojo artimieji paprastai pataupyti linkę karsto sąskaita, dažnai renkasi paprastesnį karstą. Kai kurie senoliai jau būna pasirūpinę tiek įkapėmis, todėl šių dalykų pirkti nebereikia.

Dažnai žmonėms būna įdomu, kas pigiau – laidojimas ar kremavimas. Vis dėlto kainos yra panašios. Pavyzdžiui urnos duobės kasimas pigesnis, taip pat atkrenta transporto paslaugų išlaidos. Kremavimui skirtas karstas taip pat yra pigesnis. Mirusieji dažniausiai į krematoriumą yra vežami aprengti savais drabužiais. Mirusiojo drabužiai gali būti paprastesni, jeigu kūnas nešarvojamas ir su velioniu neatsisveikinama prieš kremavimą. Tačiau praktika rodo, kad kremavimo pageidauja labiau išsilavinę ir didesnes pajamas turintys žmonės.

Taigi, valstybės parama mirus artimajam yra išties nedidelė ir jos nepakanka, kad tinkamai palaidotų žmogų. Juk žmogaus be karsto ar drabužių nepalaidosi.

Laidojant žmogų pinigų reikia: karsto pirkimui, drabužiams, gėlėms, vainikams, transportavimui, šarvojimo salės nuomai, salės papuošimui, kūno paruošimui, gedulingiems pietums. Taip pat aukojama bažnyčiai, giedotojams. Sumokama duobkasiams. Tačiau nėra svarbiausia prabangios laidotuvės, tai turi būti deramas atsisveikinimas su artimuoju ir jo išlydėjimas į amžinybę.