Visų šventųjų diena

Visų šventųjų diena – šventė, kai išreiškiama pagarba žmonėms, kanonizuotiems popiežiaus. Po šio proceso jie tampa šventaisiais. Manoma, jog jiems meldžiantis, galima sulaukti jų malonės bei pagalbos. Šventė minima lapkričio 1 d.

Kone visose Europos kultūrose nuo senų senovės egzistavo tikėjimas, jog gyvieji bei mirusieji gali bendrauti tarpusavyje. Manyta, jog vėlės artimuosius lanko vėlyvą rudenį. Panašus tikėjimas išliko ir žemyne paplitus krikščioniškam tikėjimui. Į liturginį kalendorių Visų šventųjų diena buvo įtraukta 67-ojo popiežiaus Bonifaco IV, 7 a. pabaigoje. Pačioje 10 a. pabaigoje popiežius Grigalius švente paskelbė ir lapkričio antrąją, skirtą pagerbti ne tik šventuosius, bet ir visus kitus mirusiuosius. Šių dienų visuomenėje abi šios šventės yra susiliejusios ir neretai yra švenčiamos kaip viena. Taigi lapkričio 1-ąją atliekamos Vėlinių tradicijos: prisimenami mirę artimieji, o ant jų kapų uždegamos žvakutės.

Visų šventųjų diena švente laikoma ne tik liturginiame kalendoriuje, bet ir didžiojoje dalyje Europos šalių, o kai kuriose šią dieną net nereikia eiti į darbą. Lietuva – ne išimtis: Sąjūdžio laikotarpiu, 1990 m. vasario 9-ąją priimtas įstatymas, šią dieną paskelbęs laisvadieniu. Vėlinės Lietuvoje nuo tų pačių metų spalio 23-iosios yra laikomos švente, tačiau tebėra darbadienis.

Lietuvoje ši diena nuo pagonybės laikų turi ypatingą reikšmę. Žmonės tikėjo, jog lapkričio 1-ąją gimęs kūdikis turės ryšį su dvasiomis. Buvo teigiama, jog suaugęs, būdamas šermenyse, jis matysiąs vėlės: juk manyta, jog mirusiųjų vėlės prie savo kūno būna iki tol, kol jis įdedamas karstan ir išnešamas palaidoti.

Visų šventųjų diena yra ir ateities – tiek artimos, tiek ateinančio pavasario – spėliojimo metas. Jei lapkričio 1-ąją medžiai vis dar su lapais, kitais metais laukia ligos bei marai. Tačiau jei jau šąla, per Kalėdas laukia sunkumai, o per Jurgines (balandžio 23 d.) jau bus sužaliavę medžiai ir atbudusi gamta. Šią dieną buvo negalima kažko lopyti, nes tada ėriukai esą gims su marga vilna, tarytum ji būtų sulopyta.